YARATICILIĞIN ANAHTARI MERAK, GÖZLEM, KARARLILIK VE TUTKU

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi'nde 26-27 Nisan 2014 tarihlerinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen uluslararası "Spectrum of Education III" eğitim sempozyumunda "Yaratıcılık" tartışıldı. Ünlü akademisyenler, sanatçılar ve girişimciler "Yaratıcı doğulur mu, olunur mu"? sorusuna kendi uzmanlık alanlarından ve tecrübelerinden yola çıkarak cevap aradı.

FMV Işık Okulları ve Türk Kültür Vakfı desteğiyle düzenlenen "Spectrum Of Education III" eğitim sempozyumu, bu yıl tüm dünyadaki eğitimcileri yakından ilgilendiren çok önemli olan bir konuyu ele aldı: "Yaratıcılık". Farklı kültürlerden ve meslek gruplarından insanları bir araya getirerek yaratıcılıkla yaşama olumlu katkılar sağlanması düşüncesini yaygınlaştırmayı amaçlayan sempozyumda, "Yaratıcı doğulur mu, olunur mu?' sorusuna yanıt aranırken, yaratıcılığın kültürlere göre farklılık gösterip göstermediği, eğitim modellerinin yaratıcılık üzerindeki etkileri ve mesleki gelişimlerde yaratıcılığın önemini de tartışıldı.

Sempozyumda birer sunum gerçekleştiren Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık YARMAN, girişimci ve Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan MANAS, Milliyet Gazetesi Yazarı ve Eğitim Editörü Abbas GÜÇLÜ, Arzum Elektrikli Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat KOLBAŞI ve Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt DİNÇ en çok ilgi çeken isimler arasındaydı.

Her zaman dehası ve mesleğindeki başarılarıyla anılan Prof. Dr. Sıddık YARMAN konuşmasında yaratıcılığın bir beyin süreci olduğunu belirterek, "Ancak bu sürecin gerisinde bir kültür ve sanat birikimi yoksa yaratıcı olamazsınız. Çok iyi matematik ya da fen zekasına sahip olabilir, çok iyi problem çözebilirsiniz. Ama edebiyat, müzik, resim ya da sanatın herhangi dalıyla ilgili bir fikriniz, birikiminiz yoksa asla yaratıcı olamazsınız. Sadece sıradan bir mühendis, fizikçi ya da matematikçi olarak kalırsınız" dedi. Öğrencilerin yaratıcı olmaları ve denemekten çekinmemeleri için cesaretlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken YARMAN, "Yaptığınız iş her ne ise onu severek ve keyif alarak yapmalısınız. Dünyanın en iyi akademisyenlerinden biri olabilirsiniz ama öğrencilerinizi eğlendirmeyi ve derste eğlenmeyi bilmiyorsanız sizi kimse dinlemez. Dolayısıyla bilginizi de kimseye aktaramazsınız, kimseye bir yararınız dokunmaz" dedi. Steve Jobs'un matematik ya da fizik hakkında hiçbir şey bilmediğini de hatırlatan YARMAN, "Ama I Phone denen bu şeyi üretti, müthiş bir innovasyon örneği. Kendisine çok teşekkür ediyoruz" diyerek Jobs'a duyduğu hayranlığı dile getirdi.

Her Şeyin Başlangıcı: Merak ve Kararlılık

Ünlü girişimci ve işadamı Alphan MANAS ise çocuklarımızı küçük yaştan itibaren izlemenin ve onların yetenekleri kadar, eksik yönlerini de keşfetmenin önemine değinerek, "Zeka dediğimiz şey %60 genetik, yani sadece % 40'ını düzeltme şansımız var. Yetenek ve zeka ilişkisinin küçük yaşlardan itibaren doğru kurulması lazım. Bizler ne yazık ki çocuklarımızın yeteneklerini anlayamadığımız için onları doğru yetiştiremiyoruz. Üzerlerinde anlamsız bir şekilde baskı kuruyoruz. Çocuklarımıza 'KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMEYİ' öğretmemiz gerekiyor. Merak olmadan hiçbir şey olmaz. Oysa bizde şöyle bir laf vardır 'İnsanın başına ne gelirse meraktan gelir!' Merak olmadan beceri artmaz, gelişmez. Yaratıcılık ve başarı için şu iki şey çok önemlidir: Merak ve kararlılık" dedi. Hiperaktivite ve disleksi sorunuyla büyüyen bir çocuk olduğunu da belirten MANAS, küçük yaşlarda çocuklarımızdaki bu ve benzeri farklılıkların farkına varıp öğretmenleriyle iletişim içinde olmanın, onların gelişimindeki önemine de değindi. MANAS sunumunu Darwin'in "En büyük ve güçlü olan değil, adapte olanlar ayakta kalır" sözüyle noktaladı.

Anaokulundan itibaren tüm eğitim hayatını FMV Işık Okulları'nda tamamlayan Arzum Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı ve FMV Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Murat KOLBAŞI da sunumunda gözlemin, farklı düşünmenin ve yaratıcılıkta dengenin öneminden söz etti. "Yaratıcı doğulmayabilir ama kendinizi geliştirerek bir marka yaratabilir ve farklı noktalara gelebilirsiniz. Biz markamızı tüketicileri dinleyerek, onları gözlemleyerek yarattık. Örneğin ilk kez 2004'te elektrikli cezve ürettik ve bu bizi bambaşka noktalara taşıdı. Farklı düşündük ve başardık. Hayatı iyi gözlemlemek gerek, farklı olanı görebilir, bu nasıl bir etki yapar diye düşünürsek başarıyı yakalamak mümkün diye düşünüyorum" dedi. Başarı da ısrar ve kararlılığının öneminin de altını çizen KOLBAŞI "Fikri yakaladıktan sonra asla vazgeçmemelisiniz, ısrarlı olmak şart" diye de ekledi.

Oyun Tabanlı Eğitim Mümkün mü?

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt DİNÇ ise dünyada 1 milyarı aşkın aktif oyuncunun her gün digital oyunlar oynadığını ve oyun yaşının giderek düştüğünü söyleyerek, "Oyun sektörü 80 milyar dolarlık bir yer işgal ediyor dünya ekonomisinde. 24 saatte 800 milyon dolarlık ciro yapan oyun var. Türkiye'de profesyonel digital oyuncu olma yaşı 6 örneğin. Bunları inanılmaz rakamlar. Bu merak ve ilgiyi çocukların zihinsel gelişimi ve yaratıcılıklarını geliştirmede kullanmak mümkün. Oyun tabanlı eğitim verilebilir ama burada alt yapıdan önce içerik çok önemli. İngiltere'de bu yıl ilkokuldan başlayarak oyun oynama tabanlı eğitim müfredata konuldu. Ama asıl konu, oyunların içeriğine odaklanmak. Biz öğretmenlerimize teknolojiyi öğretmeye çalışıyoruz, bence yanlış. Öğretmenin görevi öğrenciyi yönlendirmek ve ölçmek olmalıdır, tableti çok iyi kullanmak değil" dedi.

Sosyal Medya Ve Diziler Yaratıcılığı Öldürüyor

Sosyal medyanın ve digital oyunların çocukların yaratıcılıklarını öldürdüğüne ve asosyalleştirdiğine inanan Milliyet Gazetesi Eğitim Editörü Abbas GÜÇLÜ ise çocuklarımızı bunlardan korumamız gerektiğini savundu. Diziler ve sosyal medya ile uyutulan, yaratıcılığı yok edilen bir toplum olduğumuzu dile getiren GÜÇLÜ, "Birkaç yıl sonra bilgisayarların üzerine de tıpkı sigarada olduğu gibi 'Sağlığa zararlıdır' diye yazılacak. Çünkü zaman içinde bilgisayar kullanımı işaret parmağınızın erimesine neden olacak. Üniversite çağına geldiğinde çocukların yaratıcılıklarından eser kalmayacağından söz etmiyorum bile. Teknoloji gelişti de ne oldu, daha mı mutluyuz, çocuklarımız daha mı başarılı? Üniversite giriş sınavlarında dershane vb. için Türkiye'de yılda ortalama 10 milyar dolar para akıtılıyor. Oysa üniversite giriş sınavında 40 soruda son yılın matematik ortalaması 4, fen ortalaması ise 3,60. Bu mu başarı? Zamanı hovardaca harcamayalım. Lütfen çocuklarımızın düşünmesine ve üretmesine fırsat tanıyalım" dedi.

Bazıları Bakar, Bazıları Görür

Sempozyumun ikinci gününde düzenlenen "Sanatta Yaratıcılık" başlıklı bir panele Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Prof. Dr. Halil AKDENİZ, DOT Tiyatrosu kurucusu, oyuncu ve yönetmen Murat DALTABAN ile profesyonel fotoğrafçı İzzet KERİBAR katıldı. Panelde Prof. Dr. Halil Akdeniz 'yaratma' eylemini ve sanat ile bilimdeki yaratıcılığı akademik olarak ele alırken, fotoğrafçılığa 1952 yılında başlayan ve dia'dan dijitale geçişe uyum sağlayabilen ender fotoğrafçılardan biri olduğunu söyleyen İzzet KERİBAR, fotoğrafta yaratıcılığın photoshoptan geçtiğini söyledi.

DOT Tiyatrosu'yla Türkiye'de bir ilki başlatan ve tiyatro seyircisine sıra dışı deneyimler yaşatan başarılı tiyatro sanatçısı Murat DALTABAN ise İzzet KERİBAR'ın paylaştığı fotoğraf çalışmalarını izlerken "Bazıları bakar, birileri görür. Bunun bir adım ötesi de gördüğünü kompozisyon haline getirmektir. Yaratıcılığın ortaya çıktığı yer de burası sanırım" dedi. Tiyatronun bir enerji zincirinden oluştuğunu belirten DALTABAN, "Tiyatronun yaratıcı elemanı kimdir? Sorusu, yüzyıllardır sorulan bir sorudur çünkü yanıtı sürekli değişir. Gerçek anlamda yaratıcı bir oyun sahneye koyabilmek için, yönetmenin hayal ettiğinin; oyuncularda ve yazarın kafasında tam bir kompozisyon olarak oluşması gerekir" dedi.

ABD, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Gana, İngiltere, İtalya, İspanya, Kırgızistan, Lübnan, Macaristan, Norveç, Rusya, Sırbistan ve Uganda'dan eğitimcilerin de dinleyici olarak katıldığı "Spectrum Of Education III", önümüzdeki yine çarpıcı bir konu başlığıyla dördüncü kez gerçekleştirilecek.

 

    29 / 04 / 2014

    Euro.Message madebycat