FMV Yönetim Kurulu Başkanından Uzay Haftası Mesajı

Sevgili Işıklılar,

Merak… Aklın hacmini, hudutlarını zorlamak... Gerçeği yansımalarından ayıklayarak bulmaya çalışmak… Merak etmek… Bilime akıl ve gönül vermek… Bütüne ulaşmayı istemek... Küçüklüğümüzü, kısıtlarımızı, gerçeğimizi hissetmek... Daha fazla görmeyi arzularken aynı zamanda büyülenmek ve sormak…

Hepsi bir teleskopun merceğinden uzaya baktığımızda içimizdeki yansımalar.

Biz Işık'ta ,

Birbirimiz ile uğraşmak, insan beyninin kısıtlı yapısı ile dönemsel ideolojilere duygusal bağlar kurmak yerine insanın birbirine fevkalade benzeyen iki evren arasındaki duruşunu inceliyor ve soruyoruz: Atomdaki yapı ile güneş sistemlerinin, hücre ile galaksilerin, ana karnındaki boşluk ile uzayın, DNA ile yıldız haritalarının benzerliği neden?

Biz Işık'ta ,

İnsan olarak durduğumuz yerden çok da uzak olmayan bu iki evrenin seyrini laboratuvar ve planetaryum ortamlarında daha da yakına getiriyor ve merakımızı derinleştirirken, farkındalığımızı artırırken gerçeğimize giden yolu araştırıyoruz.

Biz Işık'ta ,

Işıklılar olarak, çağdaşa giden yolda, insanlığı aydınlatmaya vesile olmaya gönül koyduk. Bu yolun ışığının, çocuklarımızın içlerindeki cevherde yandığının farkındayız. Onların birer parıldayan yıldız olduğunu, içlerindeki dehaya ayna tutulması gerektiğine inanıyoruz.

Biz Işık'ta,

Subjektif ideolojilerin, hurafelerin, ayrımcılığın, maddiyatın değil; objektif öğrenmenin, bilimin, keşfin, önce iyi insan olmanın ve bu olma haliyle mutluluğun ışığının öğrencileriyiz.

Biz Işık'ta teleskopun ucuna bu gözlerle yaklaşıyor ve hem aklımız hem de kalbimizle bakıyoruz.

Uzay haftamız merak, keşif, deney ve öğreti dolu olsun.

Işıklı Merak eder.

Y.Müh.Tufan Durgunoğlu
Feyziye Mektepleri Vakfı
Yönetim Kurulu Başkanı

    04 / 10 / 2012

    Euro.Message madebycat