FMV AYAZAĞA IŞIK İLĞRETİM OKULU HARVARD MODEL UNITED NATIONS KONFERANSI'NA KATILDI

FMV Ayazağa Işık İlköğretim Okulu'nda 4 yıldır çalışmalarını sürdüren JMUN Kulübü öğrencileri, bu yıl Harvard Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu üyeleri tarafından Boston'da 59.su düzenlenen Harvard Model Birleşmiş Milletler (Harvard Model United Nations-HMUN) Konferansı'nda okulumuzu Tacikistan Delegasyonu olarak temsil ettiler.

Tüm Türkiye'den içlerinde Robert Koleji, Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Şişli Terakki Lisesi gibi okulların da temsil edildiği; yaklaşık 3200 öğrenci, 37 farklı ülke ve ABD'nin farklı eyaletlerinden öğrencilerin katıldığı bu konferansa katılım hakkı kazanıp davet edilen iki ilköğretim okulundan biri olmanın gurunu yaşıyoruz.

Dünya meselelerine global çözümler üreten diplomatları Birleşmiş Milletler simülasyonu ile başarıyla gerçekleştiren, yüzlerce kişiden oluşan kalabalık BM Komitelerinde konuşma için söz hakkı alan, komitelerde topluluk önünde politik konuşmalar yapan, çözüm önergeleri için oylama sürecine katılan öğrencilerimizin bu başarıları bizleri Model Birleşmiş Milletler etkinliklerine katılımımızın devam etmesi konusunda cesaretlendirdi.

BM simülasyonunun yanı sıra öğrencilerimiz dönüş yolunda olan New York'taki BM Genel Merkezi'ni, Güvenlik Konseyi'ni ve BM Genel Kurulu'nu ziyaret edip Amerikan Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton'un BM'de yapacağı toplantı hazırlıklarını da izleme şansına sahip oldular. Ayrıca, BM yetkilisi tarafından kalabalık bir gruba sunulan brifingde topluluğa sunulan tüm soruları yanıtlayan öğrencilerimiz toplulukta herkesin beğenisini de kazanmış odu.

Yapılan bu tür faaliyetlerin; okulumuzun hedeflerinde de işaret edildiği gibi öğrencilerin global bakış açısını yakalamaları, öz güvenlerini pekiştirmeleri, uluslararası perspektifle Dünya meselelerine bakabilmeleri ve İngilizceyi çok iyi kullanabilen bir Dünya vatandaşı olabilmeleri konusunda oldukça etkili olduğunu düşünmekteyiz.

    08 / 02 / 2012

    Euro.Message madebycat