Kütüphane

ORD. PROF. SIDDIK SAMİ ONAR (NİŞANTAŞI KAMPÜS KÜTÜPHANESİ)

Nişantaşı Kampüs Kütüphanesi’nin Adı Nereden Geliyor?

Nişantaşı Kampüs Kütüphanesi adını değerli Ordinaryüs Profesör Sıddık Sami Onar'dan (1897-1972) almaktadır. Hocaların hocası olarak namı yayılan Sıddık Sami Onar İstanbul'da doğmuş, Vefa Lisesini bitirmiş ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenimine devam etmiştir. İdare hukukunda uzmanlaşan  ve bu alanda duayen olarak bilinen Onar, Feyziye Mektepleri Vakfında 1968-1972 yılları arasında Vakıf Başkanlığı'nı üstlenmiş, öğrenci dostu tavrı ve engin bilgisi ile gönüllerde taht kurmuş önemli bir bilim insanıdır. Bu anlamda kütüphanemize isminin verilmesinden ötürü onur duyuyoruz.

Kütüphanemiz
Nişantaşı Kampüs Kütüphanesi'nin amacı, hızına yetişilemeyen bu bilgi dünyasında hangi bilginin güvenilir ve doğru olduğunun anlaşılması yönünde bir bilinç geliştirmek ve ışık olmaktır. Ayrıca, eğitim öğretim programında belirtilen eğitimsel amaçları destekleyici materyalleri temin ederek öğrencilerin gelişen teknoloji ve bilgi toplumunda hızlı ve verimli bir şekilde aranılan bilgiye ulaşmalarını sağlamak; yerel, bölgesel, ulusal ve evrensel kaynaklara erişimi sağlayarak öğrencilerin farklı görüş ve düşünceleri üretebilmelerini desteklemek; bireysel okuma alışkanlığı ve zevkini geliştirmek; kütüphane kaynaklarını, hizmetlerini ve gerekliliğini öğreterek kütüphane kullanımını günlük hayatlarının bir parçası haline getirmektir.

Anaokulunda üniversiteye kadar değişen yaş gruplarından başlayarak öğretmen, personel ve  dış kullanıcılara kadar her bilgi severe hizmet veren Nişantaşı Kampüs Kütüphanesi, objektif bilgiye ulaşmanın değerini hem insan hakları çerçevesinde hem de etik olarak korumaya ve savunmaya gayret etmektedir.
Teorik ve pratik olarak belirli konu ve branşlarda haftalık 35 saat ders, öğretmen ve kütüphane uzmanları ile birlikte kütüphanede yapılmaktadır. Öğretmenler bu bağlamda yapmak istedikleri dersleri kütüphanenin müsait olma durumuna göre yıllık plan içinde rezerve etmektedirler. 
Akademik derslerin dışında kampüs kütüphanesinde düzenlenen aktivitelerden bazıları şu şekildedir: masal ve hikaye okuma saatleri, yazar-okur buluşması, kültürel aktiviteler, akademik dürüstlük dersleri…

Koleksiyonumuz
Kampüs Kütüphanesinin koleksiyonu Uzm. Tülay Coşkun ve Uzm. Sevgi Bakır tarafından yönetilmektedir. Ayrıca kütüphanemize bir yıl içinde birden fazla defa güncel kaynakların alımı yapılmaktadır. Kaynakların seçiminde hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin talebi dikkate alınmakta, bilgi dünyası yakından takip edilerek koleksiyon geliştirilmeye dikkat edilmektedir.
Kaynaklarımız; kitaplardan, akademik dergilere, dijital kaynaklardan (DVD vb..) veri tabanlarına kadar geniş bir aralık göstermektedir. Aynı zamanda günlük Türkçe ve İngilizce gazeteler de temin edilmektedir.

Koleksiyon Niceliği Hakkında Kısaca Bilgi Vermek Gerekirse;

Beş farklı dilde yaklaşık 34.000 basılı materyal (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca)

Her ay düzenli gelen 70'e yakın güncel dergi

2500'den fazla elektronik kaynak (DVD : Film, Çizgi Film, Belgesel, Müzik)

3 veritabanı (Tumble Books, Britannica Online, EbscoHost)

Akademik Dürüstlük Hakkında

Feyziye Mektepleri Vakfı  Işık Okulları Nişantaşı Kampüs Kütüphanesi olarak akademik dürüstlük konusunu öğrencilerimizi bir dünya vatandaşı olma yolunda telif hakları ve özgün fikre saygı çerçevesinde, etik bir ilke olarak benimsemiş bulunmaktayız.  Bu bağlamda her türlü akademik aşırma ve hırsızlıkla mücadeleyi geniş çapta yürütüyoruz. Öğrencilerimizin bu konuda bilinçlenmeleri açısından ilkokuldan liseye kadar olan süreçte akademik dürüstlük ve akademik yazım dersleri düzenliyor; MLA, APA gibi belirli akademik yazım standartlarını öğrencilerimize öğretmeye gayret gösteriyoruz.

Aşırma Nedir?

Aşırma aslen bir öğrencinin, diğer öğrencilere göre akademik anlamda avantaj elde etme çabasıyla orijinal bir fikri ya da bilgiyi kendisine aitmiş gibi atıf yapmadan gösterme çabasıdır. Kopya çekmek kavramı da bu kavramın birinci derecede merkezindedir. Burada sadece diğer öğrencilere karşı bir avantaj elde etme isteği yoktur. Aynı zamanda öğretmenin de yanlış yönlendirilmesi söz konusudur. Bu sebeple bu konuda öğrencilere verilecek etik ilkeler oldukça önemlidir.

Akademik Sahtekarlık Nedir?

Akademik sahtekarlığın bilinen ismi "intihal"dir. Farklı isimler altında yer alan bu konu aslen herhangi bir akademik çalışma ya da performanstan dürüst olmayan bir şekilde yararlanma teşebbüsüdür.

Nasıl Hareket Edilirse İntihal Sınıfına Girer?

Bir başkasının işini kendi işiymiş gibi sunmak, yazmak. (Farklı kelime cümlelerle ve tercüme olsa dahi)

Başkasının çalışmasını (tez, ödev ya da sunum) kendi çalışmasıymış gibi göstermek.

Alıntı, kanıt ve hesapların yanlış verilmesi.

Diğer yazarlara atıf yapmamak, yapılan atıfları tırnak içinde göstermemek.

Kişinin kendi yapması gereken çalışmayı bir başkasına yaptırması (Örnek: Öğrencinin ödevini, projesini velisine bir büyüğüne yaptırması)

Başkalarının çalışmaları üzerinden oynamak, bilgiyi değiştirmek.

Kanıt ve dataları, sonuçları kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmek.

*Bu konu oldukça geniş olup yıl içerisinde öğrencilerimize bilgisi aktarılmaktadır.

Çalışma Saatlerimiz ve İletişim Adreslerimiz

Pazartesi-Cuma
8.00-16.30
Tel : 0212 233 12 03 /1219

E-mail :

sevgi.bakir@fmvisik.k12.tr
tulay.saglam@fmvisik.k12.tr

Bilgi dünyasına dair her türlü sorunuz için sizlerleyiz. Unutmayın! “Bir bilgiyi bir arama motorundan tarattığınızda en az 100.000 yanıt verecektir. Ama bir kütüphaneci size sadece doğru olanları gösterecektir.” (Neil Gaiman)

BİLGİ ve IŞIKLA

FMV Işık Nişantaşı Kampüsü Kütüphaneleri Online Kataloğumuz

FMV Işık Okulları Kütüphaneleri Elektronik Kaynaklarımız

-

 

Üniversitemiz aboneliğinde bulunan aşağıda yer alan online Işık Okulları kampüsleri ve öğrencileri için de erişime açılmıştır.

İlgili erişimler ile Işık Okulları; 1.8 milyon yüksek çözünürlükte dijital görsele, Hukuksal mevzuata ve belgelere, 2500’ün üzerinde gazeteye, 8100 den fazla dergiye ve bu dergiler aracılığı ile milyonlarca makaleye, 110 binin üzerinde kitaba erişim imkanı sağlamıştır.

1.       ARTstor Image Database: Seçkin müzelerin envanterlerinde yer alan eserler, sanat, mimari ve beşeri bilimler alanlarında 1.8 milyondan fazla yüksek çözünürlükteki görüntü içeriğine erişim vermektedir. ARTstor, aşağıdaki konu alanlarındaki öğrenim ve çalışmalar için kullanılmaktadır: Sanat, Fen Bilimleri, Mimari Müzik & Müzik Tarihi, Din, Antropoloji, Tarih, Mimarlık & Mimarlık Tarihi, Edebiyat & Yabancı Diller, Edebi Eserler, Fotoğrafçılık, Dünya Tarihi, Politik Bilimler, Ortadoğu Çalışmaları, Ortaçağ Çalışmaları, Amerikan ve Asya Çalışmaları, Afrikalı Amerikan Çalışmaları, Amerikan Yerlileri ve Kızılderili Çalışmaları, Klasik ve Ortaçağ Çalışmaları, Rönesans Çalışmaları, Tiyatro & Dans, Dizayn ve Dekoratif Çalışmalar, Haritalar, Grafikler & Tablolar.

Erişim linki: https://library.artstor.org/#/

2.       Cumhuriyet e-Gazete ve e-Arşiv: Cumhuriyet gazetesinin 1930 yılından itibaren ekleri ile yayınlanmış tüm gazete sayılarını gazete mizanpajı ile erişime sunar.

Erişim linki: https://www.cumhuriyetarsivi.com/monitor/index.xhtml

3.       Hukuk Türk: HukukTürk veritabanı, İçtihat Bilgi Bankası ; Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Anayasa Mahkeme Kararları, Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları A.İ.H.M. Türkiye Kararları.  Mevzuat Bilgi Bankası ; T.C. Mevzuatı ve Diğer ; Kaynakça, Dilekçe ve Sözleşmeler, T.C. Resmi Gazete , Kanun Tasarılarını içeren kapsamlı bir veritabanıdır.

Erişim linki: http://www.hukukturk.com

4.       Nature Journals Online: Dünyanın önde gelen bilimsel yayınevlerinden Nature yayınevinin 80’in üzerinde dergisine 1997 yılından günümüze tam metin erişim imkanı sağlar. Dergilerin içinde Nature yayınevinin haftalık olarak yayınlanan ana dergisi Nature’da yer almaktadır.

Erişim Linki: https://www.nature.com/siteindex

5.       Press Reader: PressReader 100 ülkeden, 60 dilde 7.500 ün üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde erişim imkanı sağlayan eşsiz bir kaynaktır. Yayınların son 90 gününe ait arşivine de erişim imkanı sağlar. Kaynağa  iOS, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlara yükleyeceğiniz PressReaderuygulaması aracılığı ile de erişim sağlanabilir.

Erişim Linki: https://www.pressreader.com

6.       Scientific American: Aylık olarak yayınlanan Scientific American dergisine 1997 yılından günümüze tam metin erişim sağlar.

Erişim Linki: https://www.scientificamerican.com/store/archive/?magazineFilterID=all

7.       Springer ve Palgrave e-kitap koleksiyonu: Dünyanın önde gelen akademik yayınevlerinden Springer ve Palgrave Yayınevlerine ait İngilizce dilinde yayınlanmış 90 binin üzerinde elektronik kitaba erişim imkanı sağlar. Kitaplar sınırsız erişim modeli ile bölüm bölüm ya da doğrudan kitabın tamamı olarak indirilebilir.

Erişim Linki: https://link.springer.com/search?facet-content-type="Book"&query=&showAll=false

8.       Springer ve Palgrave dergi koleksiyonu: Dünyanın önde gelen STM (Science, Technology, Medicine) yayınevlerinden Springer ve Social Science yayınevlerinden Palgrave Yayınevlerine ait çoğunluğu İngilizce dilinde yayınlanmış 2480 civarında elektronik dergiye erişim imkanı sağlar. Tamamına yakın derginin arşivi ile birlikte tüm sayılarına ait makalelerine tam metin erişim imkanı sağlar.

Erişim linki: https://link.springer.com/search?facet-content-type="Journal"&query=&showAll=false

9.       Wiley E-kitaplar: Wiley yayınevi tarafından yayınlanan; iş idaresi, finans, yönetim, kimya, bilgisayar bilimleri, yerbilim, ziraat, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam ve sağlık bilimleri, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji konularında 20 binin üzerinde kitaba tam metin olarak erişim imkanı sağlar. Kitaplar sınırsız erişim modeli ile bölüm bölüm ya da doğrudan kitabın tamamı olarak indirilebilir.

Erişim Linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=book

10.   Wiley Dergi Koleksiyonu: Wiley yayınevi tarafından yayınlanan; iş idaresi, finans, yönetim, kimya, bilgisayar bilimleri, yerbilim, ziraat, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam ve sağlık bilimleri, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji konularında 1600’ün üzerinde elektronik dergiye 1997 yılından günümüze tam metin erişim imkanı sağlar.

Erişim Linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=journal