QATAR MUN (QATAR MODEL UNITED NATIONS)

FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi MUN Kulübü öğrencileri, 20-24 Şubat 2020 tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen QATAR MUN (Qatar Model United Nations) 2020 Konferansı’nda Türkiye’yi temsil eden tek okul olarak başarılı bir MUN süreci geçirmişlerdir.

Konferansa, farklı ülkelerden çoğunluğu IBDP ve International Schools öğrencisi olmak üzere 45 okuldan yaklaşık 450 öğrenci katılmıştır. Altı yıldır düzenli olarak katılan ve 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 yıllarında ödüller alan MUN Kulübü öğrencilerimiz, bu yıl da davet edildiği QATAR MUN etkinliğinde bir kez daha bulunma önceliğini yaşamıştır.

Doha George Town Üniversitesinde düzenlenen konferansta, MUN Kulübü öğrencileri Arın İKİZOĞULLARI, Can TÜFEKÇİ, Herdem Yaz BÖLÜKBAŞI, İdil Özgü AKGÜN, Derin KALKAN ve Elif YÜKSEL; Nepal, Kuzey Kore, Honduras, Fransa ve Filistin’i farklı komitelerde (Birleşmiş Milletler Kadın Hakları Komitesi, Ekonomik ve Sosyal Sorunlar Komitesi,  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Uluslararası Suç Mahkemesi) temsil etmişlerdir. Arın İKİZOĞULLARI “Uluslararası Suç Mahkemesi”nde yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı “The Best Delegate” (En İyi Delege) ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca altı kişilik delegasyonumuzdan iki delege de yazdıkları çözüm önerilerine yeterli desteği sağlayarak “Main Sumitter” (Başmüzakereci) konumuna gelmeyi başarmışlardır.

Komisyon çalışmalarına ek olarak tüm ülkelerden gelen öğrencilerin katıldığı “Kültür Değişimi” gecesinde öğrencilerimiz hem ülkemizin gelenek ve göreneklerini tanıtma imkânı bulmuş hem de diğer ülkelerin kültürleri hakkında bilgi sahibi olmuş ve diğer öğrenciler ile kültürler arası iletişimde bulunmuşlardır.

Öğrencilerimizi ve “En İyi Delege Ödülü”ne layık görülen Arın İKİZOĞULLARI’nı kutluyor, öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz.

Galeri