Okul Müdüründen

Sevgili Işıklılar,

2019 – 2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nı Mart ayından itibaren olağanüstü koşullarda devam ettirmiş ve kapatmıştık.  Büyük savaşlar döneminden beri ilk kez tüm dünyada eğitim öğretim çalışmaları bu denli etkilendi.

Sizler ve bizler yaşamımızda ilk kez karşılaştığımız bu koşullara uyum sağlamaya, yeni bir dünya düzenine alışmaya çalıştık. Pek çok açıdan hem yeni hem de zorlayıcı bu süreci başarıyla atlattık.

 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’na da bu salgının gölgesinde başlamak zorunda kaldık ama en kısa sürede özlediğimiz normal yaşamımıza döneceğiz.

Tüm dünyada bu hastalığı yenmek için verilen savaş sona ermek üzere. Aşı çalışmaları dört koldan sürüyor ve son aşamalara gelindi. Önümüzdeki aylar insanlığın bir zaferi olarak tarihe geçecek.

Biz öğretmenler bu koşullarda her zaman en iyisini düşündük ve okulumuzu açacağız gibi hazırlandık. Tüm yıl yapacağımız çalışmaları, nitelikli kadromuzun güvenli ellerinde, teknolojinin tüm olanaklarının eğitim- öğretimin hizmetine sunulduğu güçlü bir okul ikliminde öğrencilerimizin okul yaşamlarının kusursuz olmasını sağlayacak stratejilerimizi belirledik ve hedeflerimizi tam olarak gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz yıllarda FMV Işık Okullarının tüm kampüslerinde IB PYP (İnternational Baccalaurete Primary Years Programme / Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı ) süreci içine girmiştik. Öğrencilerimiz bu yıl PYP ile üçüncü yıllarını yaşıyor.  Çocuklarımız uzaktan eğitim sürecinde hem sınıfta hem de dış dünyada araştıran-sorgulayan bireyler olarak gelişmeye odaklanıyor, küresel öneme sahip konuları sorguluyor, daha güzel bir dünya için sosyal sorumluluk projelerinde yer alacaklar.

5-8.sınıf arasındaki düzeylerimiz bu yıl “ Geleceğin Dünyası” temasıyla pek çok çalışma ile karşılaşacaklar. Tüm derslerin iş birliği ile oluşturulan çalışmalarda 5.sınıflarımız “Geleceğin Dünyasında Çevre”, 6.sınıflarımız “ Geleceğin Dünyasında Teknoloji”, 7 ve 8. sınıflarımız “ Geleceğin Dünyasında Değerler” konularına odaklanacak, çeşitli ürünler ortaya koyacak ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alacaklar.

Yine törenlerimizi, belirli gün ve hafta etkinliklerimizi uzaktan da olsa büyük bir coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz. Bu törenlerde siz öğrencilerimiz katkı sağlayacaksınız.

Toplumsal konularda sorumluluk sahibi olmak, hizmetlerin insanların yaşamına kattığı güzellikleri gördüğümüz zaman daha değerli hâle geliyor. Özellikle pandemi sürecinde sosyal sorumluluk çalışmalarına ağırlık vermemiz çok önemli. Öğrencilerimizin bugüne kadar yürüttüğü tüm projeler çevreye ve topluma büyük katkı sağlayan projelerdi ve bu yapılanlar bize sadece ilk adımları attığımızı gösterdi. Bundan sonra da toplumsal yaşama katkımızı uzaktan eğitim sürecinde de olsak vermeye devam edeceğiz.

Bu öğretim yılında da geçen yıllarda sürdürdüğümüz “Engel-Sizsiniz” ve “Eko- Okul” projelerimizi daha geniş kapsamlı çalışmalarla destekleyerek sürdüreceğiz.  2012 yılından beri sürdürdüğümüz “ Sağlıklı Beslenelim” projemiz de yine aktif çalışmalarla öğrencilerimizin yaşamlarının içinde yer alacak. 

Geçtiğimiz yıl boyunca, öğrencilerimiz birçok ulusal, uluslararası proje yarışmalarına katıldılar. Dereceler, ödüller kazandılar. Akademik başarı ile bunları perçinlediler. Siz öğrencilerimizin bu eğitim-öğretim yılında da çeşitli sosyal erişim platformlarındaki projeler ile başarıdan başarıya koşacağınıza inancımız tam.

Sevgili Öğrencilerim,

Zorluklar, güçlükler yaşamımızda hep olacak. Bunlar olmadan büyümeniz ve olgunlaşmanız mümkün değil. Önemli olan aldığınız yaraları iyileştirecek yolları biliyor olmanızdır. Bu yolda sizin yanınızda olduğumuzu göreceksiniz.  Her şeyi iyileştiren sevgi ve azimdir. Sizi bu değerler ile yetiştirmeye özen gösterdik.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Ben, bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem; o işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür.” sözü bu yılınızın pusulası olsun.

Saygı ve sevgilerimle,

Sema TEKDOĞAN

FMV Özel Ayazağa Işık ilkokulu/ Ortaokulu Müdürü