Elektronik Kaynaklarımız

FMV Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu Kütüphanesi Katalog Tarama

Yordam Kütüphane Hizmetleri: YORDAM Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı, uluslararası MARC formatı özelliği ile Anglo-American Kataloglama Kuralları II çerçevesinde her türden kütüphane için sınırsız alanda basit, orta, ileri düzeyde veri girişi yapma imkânı sağlayan çok kullanıcılı ve internet uyumlu bir kütüphane programıdır.

EBSCOhost Veri tabanı

Işık Okulları Kütüphaneleri olarak EBSCO şirketi aracılığı ile abone olduğumuz çevrim içi veri tabanına 2003 yılından beri aboneliğimiz bulunmaktadır. EBSCOhost internet üzerinden erişilen güçlü bir çevrim içi referans sistemidir. Okullar için hazırlanmış içeriğinde öğretmenler, öğrenciler için seçilmiş birçok veri tabanı bulunmaktadır. ERIC ( eğitim konusunda 317.000 tam metin doküman vb.) MAS Ultra - School Edition (500 den fazla tam metin dergi, 360 tam metin referans kitabı, 85.670 biyografi ve daha bir çok kaynak) Funk & Wagnalls New World Encyclopedia (çeşitli alanlarda 25.000’den fazla ansiklopedi makalesi) TOPICsearch (tam metin 60.000 makale, uluslararası 399 gazeteden makaleler) Professional Development Collection’a (eğitimciler için tam metin 520 eğitim dergisine erişim) internet üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Britannica School

Okul öncesi dönemden başlayarak, üniversiteye kadar güvenilir ve akademik bilgi kaynağı sunan çok çeşitli makale, ansiklopedi maddesi, ders materyali, görsel ve video bulundurmaktadır.

Tumble Books 

Sınıf ve okul kütüphanelerinde kullanılabilecek dünyaca ünlü yayınevlerine ait gerçekçi, fantastik ve bilgilendirici türlerdeki kitaplardan oluşan zengin çevrim içi kütüphanedir.

Işık Üniversitesi

Üniversitemizin aboneliğinde bulunan ve aşağıda yer alan veri tabanları Işık Okulları öğrenci ve öğretmenlerinin kullanımına açılmıştır.

Bu veri tabanları ile Işık Okulları; 1.8 milyon yüksek çözünürlükte dijital görsele, hukuksal mevzuata ve belgelere, 2500’ün üzerinde gazeteye, 8100’den fazla dergiye ve bu dergiler aracılığı ile milyonlarca makaleye, 110 binin üzerinde kitaba erişim imkânı sağlamıştır.

1.       ARTstor Image Database: Seçkin müzelerin envanterlerinde yer alan eserler, sanat, mimari ve beşeri bilimler alanlarında 1.8 milyondan fazla yüksek çözünürlükteki görüntü içeriğine erişim vermektedir. ARTstor, aşağıdaki konu alanlarındaki öğrenim ve çalışmalar için kullanılmaktadır: Sanat, Fen Bilimleri, Mimari Müzik & Müzik Tarihi, Din, Antropoloji, Tarih, Mimarlık & Mimarlık Tarihi, Edebiyat & Yabancı Diller, Edebi Eserler, Fotoğrafçılık, Dünya Tarihi, Politik Bilimler, Ortadoğu Çalışmaları, Ortaçağ Çalışmaları, Amerikan ve Asya Çalışmaları, Afrikalı Amerikan Çalışmaları, Amerikan Yerlileri ve Kızılderili Çalışmaları, Klasik ve Ortaçağ Çalışmaları, Rönesans Çalışmaları, Tiyatro & Dans, Dizayn ve Dekoratif Çalışmalar, Haritalar, Grafikler & Tablolar.

Erişim linki: https://library.artstor.org/#/

2.       Cumhuriyet e-Gazete ve e-Arşiv: Cumhuriyet gazetesinin 1930 yılından itibaren ekleri ile yayınlanmış tüm gazete sayılarını gazete mizanpajı ile erişime sunar.

Erişim linki: https://www.cumhuriyetarsivi.com/monitor/index.xhtml

3.       Hukuk Türk: HukukTürk veri tabanı, İçtihat Bilgi Bankası ; Yargıtay Kararları, Danıştay Kararları, Anayasa Mahkeme Kararları, Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları AİHM Türkiye Kararları.  Mevzuat Bilgi Bankası ; T.C. Mevzuatı ve Diğer ; Kaynakça, Dilekçe ve Sözleşmeler, T.C. Resmi Gazete , Kanun Tasarılarını içeren kapsamlı bir veri tabanıdır.

Erişim linki: http://www.hukukturk.com

4.       Nature Journals Online: Dünyanın önde gelen bilimsel yayınevlerinden Nature yayınevinin 80’in üzerinde dergisine 1997 yılından günümüze tam metin erişim imkânı sağlar. Dergilerin içinde Nature Yayınevinin haftalık olarak yayınlanan ana dergisi Nature’da yer almaktadır.

Erişim Linki: https://www.nature.com/siteindex

5.       Press Reader: PressReader 100 ülkeden, 60 dilde 7.500’ün üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal baskısıyla aynı günde erişim imkânı sağlayan eşsiz bir kaynaktır. Yayınların son 90 gününe ait arşivine de erişim imkânı sağlar. Kaynağa  iOS, Android işletim sistemine sahip mobil cihazlara yükleyeceğiniz PressReader Uygulaması aracılığı ile de erişim sağlanabilir.

Erişim Linki: https://www.pressreader.com

6.       Scientific American: Aylık olarak yayınlanan Scientific American dergisine 1997 yılından günümüze tam metin erişim sağlar.

Erişim Linki: https://www.scientificamerican.com/store/archive/?magazineFilterID=all

7.       Springer ve Palgrave e-kitap Koleksiyonu: Dünyanın önde gelen akademik yayınevlerinden Springer ve Palgrave Yayınevlerine ait İngilizce yayınlanmış 90 binin üzerinde elektronik kitaba erişim imkânı sağlar. Kitaplar sınırsız erişim modeli ile bölüm bölüm ya da doğrudan kitabın tamamı olarak indirilebilir.

Erişim Linki: https://link.springer.com/search?facet-content-type="Book"&query=&showAll=false

8.       Springer ve Palgrave Dergi Koleksiyonu: Dünyanın önde gelen STM (Science, Technology, Medicine) yayınevlerinden Springer ve Social Science Yayınevlerinden Palgrave Yayınevlerine ait çoğunluğu İngilizce yayınlanmış 2480 civarında elektronik dergiye erişim imkanı sağlar. Tamamına yakın derginin arşivi ile birlikte tüm sayılarına ait makalelerine tam metin erişim imkânı sağlar.

Erişimlinki: https://link.springer.com/search?facet-content-type="Journal"&query=&showAll=false

9.       Wiley E-kitaplar: Wiley Yayınevi tarafından yayınlanan; iş idaresi, finans, yönetim, kimya, bilgisayar bilimleri, yer bilim, ziraat, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam ve sağlık bilimleri, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji konularında 20 binin üzerinde kitaba tam metin olarak erişim imkânı sağlar. Kitaplar sınırsız erişim modeli ile bölüm bölüm ya da doğrudan kitabın tamamı olarak indirilebilir.

Erişim Linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=book

10.   Wiley Dergi Koleksiyonu: Wiley yayınevi tarafından yayınlanan; iş idaresi, finans, yönetim, kimya, bilgisayar bilimleri, yerbilim, ziraat, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam ve sağlık bilimleri, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji konularında 1600’ün üzerinde elektronik dergiye 1997 yılından günümüze tam metin erişim imkânı sağlar.

Erişim Linki: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications?PubType=journal

Telif Hakları FMV Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu Kütüphanesi’nde bulunan basılı ve elektronik kaynakların kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve bilgi sağlayıcı kurumlarla yapılan lisans anlaşması hükümlerine tabidir.

Kanunun Erişim Linki : http://www.telifhaklari.gov.tr/resources/uploads/2014/11/19/2014_11_19_741448.pdf