İçimizden Biri


İstanbul'da doğdu. Küçük yaşlarında eski piyanosuna hayat veren Atakoğlu, 7-8 yaşlarına geldiğinde annesine yaptığı ısrarların sonucunu almış ve yeni piyanosuna kavuşmuştu. 

Hocası Muzaffer Uz tarafından Cemal Reşit Rey ile tanıştı. 1977 - 1979 yılları arasında Rey tarafından çalıştırıldı. 1979-1980 eğitim yılında FMV Işık Lisesi'nden mezun oldu. Atakoğlu 1980'de Londra'ya giderek, Croydon College'da eğitim aldı. 

Londra'da çeşitli deneyimler edindi. 1983'te Türkiye'ye geri dönerek reklam müzikleri üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca belgesel müzikleri yaparak bu alandaki başarısınıda kanıtlamış oldu.

Bunun dışında Türkiye'deki çeşitli sanatçılar ile beraber müzik yapmıştır. Bunların başında Onno Tunç, İstanbul Gelişim Orkestrası, Garo Mafyan, Mazhar-Fuat-Özkan, Sertab Erener ,Nilufer, Aşkın Nur Yengi ve Sezen Aksu gelmektedir.

Birçok eseri ,Türkiye'nin yakın tarihini anlatan , Mehmet Ali Birand ve Can Dundar belgeselleriyle beraber özdeşleşen Fahir Atakoğlu, başarısı pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş ünlü bir piyanist ve bestecidir. Senfonik çalışmaları ve film müzikleri ile dikkat çeken Fahir Atakoğlu'nun çalışmaları Avrupa'da ve özellikle de Amerika'da pek çok müzik festivalinde icra edilmiştir. Atakoğlu'nun halen Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da sürekli artan bir dinleyici kitlesi bulunmaktadır. Müziğindeki kendine has ritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıyla birleştirerek dinleyicilerine ulaştıran Atakoğlu'nun müziği aslında onun olağanüstü yeteneğinin de göstergesidir. Değişik müzik kültürlerini harmanlayan müziğindeki orijinalliğin yanı sıra kendi doğduğu topraklarla kurduğu muhteşem bağ dikkat çekicidir. 1996'dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlamaktadır. 1994'te çıkan ilk albümünü takiben aralarında Amerika'nın bulunduğu 17 ülkede toplam 14 albüm çıkarmış olan Atakoğlu'nun albümleri bugüne kadar 2 milyondan fazla satış yapmıştır.

Atakoğlu, 2000 yılında Milano Film Festivali'nde 'Büyükada'da Sürgün' belgeseliyle birincilik ödülünü kazandı. Atakoğlu bunun yanı sıra 2002'de ,Yunanlı sarkıcı Notis Sfakinakis 'e verdigi beste ile Yunanistan'da 400 binden fazla satan ve Mega Channel tarafından verilen 'En iyi Şarkı' Ödülü'nü alan 'Telos Dios Telos' ile de önemli bir çıkış yakaladı. Jazz dünyasının önemli dergilerinden Jazziz Fahir Atakoğlu'nun 'IF' albümüne beğendiklerimiz bölümünde yer verdi. 'IF' albümünü 'yüksek enerjili ve derinlemesine lirik' şeklinde özetleyen Jazziz Dergisi Fahir Atakoğlu'nun müziğine gerçek anlamda küresel jazz tanımını yakıştırdı. Jazz Times Dergisi ise 'IF' albümünde, tartışılmaz bir yetenek, geçerlilik ve özgürlüğün izleri görüldüğünü, özellikle Fahir Atakoğlu'nun yoğun, girift, perküsyon ve ritim ağrılıklı piyano- trio tarzını henüz tanımayanlar için eşsiz bir deneyim vaat ettiğini söyledi. Ayrıca Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün Fahir Atakoğlu için, " Bugün Avrupa'nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir. Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir" dedi.

'IF' albümünden sonra Istanbul in Blue isimli jazz albümü yapmış olan Fahir Atakoğlu bu albüm ile Amerika'da Jazz World Music Chart listesinde bir numara olmuştur. 2008 yılında 25. sanat yılını kutlayan sanatçının, bu yıla özel yaptığı "İz" albümünde daha önce birlikte çalıştığı Tarkan, Sertab Erener, Sezen Aksu, Levent Yüksel ve Nilufer tarafından bazı eserleri seslendirilmiştir.

Ödülleri

 • 2006 Kasım, En başarılı Erkek Ödülü ATATÜRK Kızları tarafından verildi.
 • 2006 Kasım, ATAA Outstanding Achievement in arts Award
 • My EMI Platin Satış Ödülü Yunanistan 480.000 den fazla satış (Telos Dios Telos)
 • 2002, Mega Channel Yunanistan En iyi Şarkı Ödülü (Telos Dios Telos)
 • 2000, MIlano Film Festivali Belgesel 1.lik Ödülü - *Exile in Buyukada
 • 1997-1998, Finalist Ödülü Flora-Marshall Boya Reklam Müziği
 • 1996-1997, Kristal Elma Ödülü Garanti Bankası için hazırlanan reklam müziği "Yarına Dört Işık"
 • 1996, Finalist Ödülü Duru Sabunları Müziği '96
 • 1995-1996, Kristal Elma Ödülü En İyi Reklam Müziği, Renault Laguna
 • 1995, TV Reklamları '95 Finalist Ödülü - Toyota Corolla
 • 1994-1995, Kristal Elma Ödülü Milliyet Tanıtım Teması, En iyi Reklam Müziği
 • 1995, Gold Screen Ödülü 12 Mart Belgeseli için En Yaratıcı Partisyon
 • 1994, Londra Uluslararası Reklam Ödülleri Finalist Ödülü "Trafik Kampanyası"
 • 1982, Güney Londra Caz Federasyonu Caz Doğal Yetenek ve Bestecilik Yarışı 1.si

Eğitimi

 • İstanbul FMV Işık Lisesi 1980 Mezunu
 • Londra Üniversitesi, Croydon Koleji
 • Yüksek Ulusal Reklam ve Pazarlama Diploması 1980-1983
 • London School of Music
 • Bestecilik 1981-1983
 • Cemal Reşit REY Özel Ders 1977-1980

Fahir Atakoğlu İstanbul'da doğdu. Küçük yaşlarında eski piyanosuna hayat veren Atakoğlu, 7-8 yaşlarına geldiğinde annesine yaptığı ısrarların sonucunu almış ve yeni piyanosuna kavuşmuştu.

Hocası Muzaffer Uz tarafından Cemal Reşit Rey ile tanıştı. 1977 - 1979 yılları arasında Rey tarafından çalıştırıldı. 1979-1980 eğitim yılında FMV Işık Lisesi'nden mezun oldu. Atakoğlu 1980'de Londra'ya giderek, Croydon College'da eğitim aldı.

Londra'da çeşitli deneyimler edindi. 1983'te Türkiye'ye geri dönerek reklam müzikleri üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca belgesel müzikleri yaparak bu alandaki başarısınıda kanıtlamış oldu.