FMV Işık Lisesi ve FMV Ispartakule Işık Lisesi IB DP Aday Okul Duyurusu

28 Ekim 2020 tarihi itibari ile FMV Işık Lisesi ve 23 Kasım 2020 tarihi itibari ile FMV Ispartakule Işık Lisesi IB DP Dünya Okulu olma yolunda ilk adımı başarıyla tamamlamış ve IB DP için resmi aday okul statüsüne erişmiştir.

Her iki okulun da IB Dünya Okulu olmak için yetkilendirme çalışmaları devam etmektedir. IB Dünya Okulları, öğrencileri için önemli olduğuna inandıkları ortak bir felsefeye sahiptirler: yüksek kalitede, zorlu, uluslararası bir eğitim anlayışı. Sadece IBO tarafından yetkilendirilmiş okullar IB programlarını sunabilir.

Daha detaylı bilgi için: http://www.ibo.org.

The applications for candidacy for the Diploma Programme at FMV Işık High School have been approved as of 28 October 2020 and at FMV Ispartakule Işık High School as of 23 November 2020.

FMV Isik High School and FMV Ispartakule Isik High School are a candidate school* for the Diploma Programme. This school is pursuing authorization as an IB World School. IB World Schools share a common philosophy- a commitment to high-quality, challenging, international education- that we believe is important for our students. *

Only schools authorized by the IB Organization can offer any of its four academic programmes: the Primary Years Programme (PYP), the Middle Years Programme (MYP), the Diploma Programme (DP), or the Career-related Programme (CP). Candidate status gives no guarantee that authorization will be granted.

For further information about the IB and its programmes visit http://www.ibo.org.