Bilgilendirme

Son birkaç gündür bir anaokulumuzun  temizlik tedarikçisinin kadın çalışanına karşı bir velimiz tarafından yapılan ihbar ve neticesinde verilen beraat kararı üzerine,  bazı basın organlarında bir kısım yanlış ve eksik haberler çıkmaktadır.

Konu aşağıdaki gibi olup, doğruları açıklama gereği hasıl olmuştur.

Öncelikle davada kurum olarak taraf olmamamıza rağmen, kurumumuzun sorumluluk ve etik değerleri bilinci ile dava ile çok yakından ve titizlikle ilgilendik. 7 ay süren adli ve idari soruşturma ve kovuşturmalar, belgeler , tutanaklar, kamera kayıtlarının incelenmesi  sonucunda,  yapılan yargılamada toplanan deliller kapsamında,  savcılığın beraat talebi ve 31. Ağır Ceza Mahkemesi Hakim Heyeti  tarafından oy birliği ile ilk celsede beraat kararı verilmiştir.

İddiaya dair tüm soru işaretlerinin bir an önce aydınlatılması adına, tarafımızca ivediyetle iç soruşturma yapılmış, tutanaklar tutulmuş olup, tüm kamera görüntüleri Vakfımızın yetkilileri tarafından bizzat izlenmiş, eş zamanlı savcılık, emniyet birimlerine ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine gerekli eldeki bütün bilgilendirmeler yapılmış, konu en ciddi hassasiyetle ele alınmıştır. Okul olarak, iddianın soruşturma aşamasında adli ve idari mercilerle tüm bilgi ve belgeler (kamera görüntüleri, yönetici ve öğretmen ifadeleri vs) paylaşılmıştır. Tedarikçi firmamızın iki çocuk annesi çalışanının hakkında yapılan yargılama sonucunda, Mahkeme tarafından 17.12.2019 tarihinde oy birliği ile beraat kararı verilmiştir. 

Öğrencilerimizin fiziksel, duygusal gelişiminin ve sağlığının, her zaman birincil önceliğimiz olduğunu önemle ifade etmek isteriz. Bu vesile ile konu ne olursa olsun yerimizin ve tarafımızın, yarınımızın teminatı değerli öğrencilerimizin yanı olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

İddianın bildirilmesi üzerine, aileye randevu verilmiş, 24 Mayıs 2019 Cuma günü okul müdürü tarafından aile ile birlikte toplantı yapılmıştır. Kamera kayıtlarında da sabit olduğu üzere, üzülerek ifade etmek isteriz ki, bu toplantı sonrası anne ve baba okulun yangın alarmını yangın tüpüyle kırmış, sistemi devreye sokmuş, bu esnada anne elini keserek, kendini yaralamıştır. Kamera kayıtları olduğunu tahmin edemediği için olsa gerek, veli darp raporu alarak kurumumuz hakkında darp edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştur. Yukarıda bahsi geçen iddianın araştırılması için aileyle 27 Mayıs ve 29 Mayıs 2019 tarihlerinde görüşmek üzere Vakıf yönetimi tarafından randevu ayarlanmış ancak, bir araya gelme çaba ve talebimiz üzülerek belirtmek isteriz ki karşılık bulmamıştır.

Evrensel masumiyet karinesi gereği, hiçbir kişi adli merciler önünde mahkum olmadığı bir konuda ve hatta  beraat kararı olmasına rağmen, bir kısım yakıştırmalarla suçlu sayılamaz ve suçlu muamelesi göremez.

Okullarımızda eğitim öğretim alan bütün öğrencilerimiz, bu köklü kurumun en değerli parçası ve Okullarımızın göz bebekleridir. İddia edilen konuyu öncelikle bu nedenle çok yakinen ve hassasiyetle takip ediyoruz. Kurumumuz, yargı sürecinde de olayla ilgili üzerine düşen tüm sorumlulukları derhal yerine getirmiştir, getirmeye devam edecektir.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

FMV Işık Okulları